Neuvo 2020 käynnistyy – asiantuntijapalveluja monipuolisesti yrityksen kehittämiseen

30.03.2015

Mediatiedote 30.3.2015
ProAgria Keskusten Liitto

Maatilojen neuvontajärjestelmä, Neuvo 2020, avautuu osana Suomen maaseudun kehittämisohjelmaa kaikkien viljelijöiden käyttöön 30.3.2015. Neuvo 2020 -palveluja on tarjolla ympäristöasioihin, tuotantoeläinten hyvinvointiin, tuotantoeläinten terveydenhuoltosuunnitelmiin, integroituun kasvinsuojeluun, kasvintuotantotilojen elintarvike- ja rehuhygieniaan, energian käytön tehostamiseen ja uusiutuvan energian käyttöön sekä luonnonmukaiseen kasvin- ja kotieläintuotantoon. Palveluja tarjoavat asiantuntijat ovat Maaseutuviraston kouluttamia ja hyväksymiä. ProAgria tarjoaa asiantuntijuutta kaikkiin neuvonnan osa-alueisiin maanlaajuisesti.

Neuvonta on maksutonta viljelijälle, vain alvin osuus laskutetaan. Viljelijällä on mahdollisuus käyttää asiantuntijapalveluja 7000 eurolla ohjelmakauden aikana, vuosina 2015–2020. Kaikki palvelun tuottajat käyttävät samaa asetuksessa määriteltyä maksuperustetta ja ohjeita palvelujen hinnoittelussa ja toteutuksessa.

ProAgrian tarjoamia Neuvo 2020 -palveluja on kehitetty asiakkailta kartoitettujen toiveiden mukaan. Palveluiden tavoitteena on varmistaa viljelijälle tukien saanti täysimääräisenä, kartoittaa uudet mahdollisuudet tukijärjestelmän hyödyntämiseen, löytää yrityksen kehityskohteet sekä parantaa tilan tulosta. – Kauttamme viljelijä saa varmuutta ehtojen ja säädösten oikeellisuudesta omalla tilalla, selvityksiä ja kartoituksia valintojen pohjaksi sekä hyviä käytäntöjä ja vinkkejä tilan toimintaan ympäristön, luonnon monimuotoisuuden, eläinten hyvinvoinnin tai energiatehokkuuden näkökulmista. Rahanarvoista neuvontaa kannattaa hyödyntää yritystoiminnan kehittämisen kannalta tärkeiden tarpeiden ja lähtökohtien mukaan, kuvaa ProAgria Keskusten Liiton palveluryhmäpäällikkö Sari Peltonen ja jatkaa, – Olemme kiteyttäneet palvelujemme tuottamat hyödyt kolmeen sanaan: varmuutta, optimointia ja verkostoja.

Helppoa ja vaivatonta palvelun käyttöä

Palvelujen käyttöön ottaminen on tehty mahdollisimman helpoksi viljelijälle eli siitä ei aiheudu lisätyötä. – Palvelusta sopimisen jälkeen asiantuntijamme hoitavat kaiken neuvontapalvelun käyttöön liittyvän paperityön hallinnon kanssa. Asiakkaan tarvitsee vain kuitata palvelu vastaanotetuksi allekirjoittamalla lomake palvelun teon yhteydessä, sanoo Peltonen.

Neuvo 2020 -palvelun voi tilata helposti jättämällä yhteydenottopyynnön ProAgrian nettisivujen kautta tai ottamalla yhteyttä suoraan oman alueen ProAgrian keskukseen. ProAgrian Neuvo -palvelujen tekijät löytyvät ProAgrian nettisivuilta ja myös Maaseutuviraston ylläpitämästä neuvojarekisteristä.  Ensimmäisen neuvontakäynnin yhteydessä voidaan tehdä suunnitelma Neuvo-palvelujen käytöstä jatkossa, koko rahavarauksen edestä.

Neuvo 2020 -palvelut herättäneet paljon kiinnostusta

Uudistuvien tukien arviointiin on ProAgriassa kehitetty Tukipuntari -työkalu. Sen avulla saadaan selville parhaat ympäristö-, eläinten hyvinvointikorvauksen ja viherryttämistuen ratkaisut sekä arvio tilakohtaisesta kokonaistukimäärästä ja niiden maksuaikatauluista. – Palvelu on herättänyt paljon kiinnostusta, sanoo Peltonen.

Myös luomutilat ja luomutuotantoon siirtymistä harkitsevat tilat ovat löytäneet Neuvo 2020 -palvelut. Asiantuntijoiden avulla yrittäjä saa varmistusta siitä, että luomutuotannon ehdot ovat kunnossa omalla tilalla. – Teemme myös arvioita luomutuotantoa harkitseville tiloille, mitä luomutuotantoon siirtyminen tarkoittaisi tilalle, kertoo Peltonen.

Kaikki neuvonta ei sisälly Neuvo 2020 -palveluihin

Neuvo-järjestelmän kautta ei voida saada palveluja, jotka eivät liity Neuvon osa-alueisiin. Tällaisia ovat esimerkiksi talousneuvonta, veroneuvonta, sukupolvenvaihdosneuvonta tai maatilojen yhtiöittämiseen liittyvä neuvonta. - Neuvo-järjestelmässä ei voida myöskään tehdä palveluita, jotka on laskettu korvauksen piiriin muissa järjestelmissä, kuten viljelysuunnitelma, viljelykiertosuunnitelma ja viljavuusnäytteiden otto, jotka ovat jo huomioitu ympäristökorvauksessa. Monia viljelysuunnittelua tukevia asioita voidaan kuitenkin tehdä Neuvo-palveluina, esimerkiksi ravinnetaselaskentaa, integroidun kasvinsuojelun suunnittelua, lannan käytön ja ravinteiden hyödyntämisen tehostamiseen liittyvää neuvontaa tai maan rakenteen arviointia, kuvaa Peltonen.

ProAgrian asiantuntijat vastaavat Neuvo 2020 -palveluun liittyviin kysymyksiin henkilökohtaisesti tai nettisivuilla. Usein kysytyistä kysymyksistä ja vastauksista tehdään kooste ProAgrian Neuvo 2020 -sivustolla.  Kysymyksiä Neuvo-palveluista voi jättää osoitteessa: www.proagria.fi/kysyneuvosta. Otamme myös mielellään vastaan ideoita ja vinkkejä Neuvo-palveluiksi saman osoitteen kautta.

Lisätietoja

Sari Peltonen, palveluryhmäpäällikkö, ProAgria Keskusten Liitto, 020 747 2477, sari.peltonen@proagria.fi

ProAgria keskusten asiantuntijat

ProAgria Etelä-Pohjanmaa    Arja Talvilahti, 0400 168 489, arja.talvilahti@proagria.fi
                                                   Henri Honkala, 040 8277 100, henri.honkala@proagria.fi

ProAgria Etelä- Savo               Minna Pirkkalainen, 040 717 8660, minna.pirkkalainen@proagria.fi
                                                   Petri Tunnila, 040 533 6683, petri.tunnila@proagria.fi

 

ProAgria Etelä- Suomi            Sanna Eklund, 020 747 2776, sanna.eklund@proagria.fi     
                                                   Raija Tamminen, 040 722 1873, raija.tamminen@proagria.fi
                                                   Timo Mallinen, 0400 542569, timo.mallinen@proagria.fi   
                                                   Sari Hiltunen, 050 5618 369, sari.hiltunen@proagria.fi  

ProAgria Kainuu                      Minna Tanner, 040 572 3197, minna.tanner@proagria.fi
                                                   Osmo Tiikkanen, 0400 286 786, osmo.tiikkanen@proagria.fi

ProAgria Keski-Suomi             Irene Mäkinen, 020 747 3340, irene.makinen@proagria.fi   
                                                   Vesa Laitinen, 0400 547 816, vesa.laitinen@proagria.fi                          

ProAgria Keski-Pohjanmaa     Juha Nivala, 040 861 0641, juha.nivala@proagria.fi               
                                                    Anna- Riitta Leinonen, 0400 168 647, anna-riitta.leinonen@proagria.fi  
                                                    Juha Hämäläinen, 0400 126 335, juha.hamalainen@proagria.fi  

ProAgria Lappi                         Terhi Luukkonen, 0400 395 957, terhi.luukkonen@proagria.fi  
                                                   Ari Alamikkotervo, 0400-616970, ari.alamikkotervo@proagria.fi                    

ProAgria Länsi- Suomi            Riitta Pietilä, 050 4131 474, riitta.pietila@proagria.fi
                                                   Pasi Nummela, 0400 970 913, pasi.nummela@proagria.fi 

ProAgria Oulu                         Virpi Huotari, 0400 786 933, virpi.huotari@proagria.fi         
                                                  Antti Harjunen, 0400 285 291, antti.harjunen@proagria.fi   
                                                  Risto Jokela, 0400 285 294, risto.jokela@proagria.fi                           

ProAgria Pohjois-Karjala       Katri Karjalainen, 040 301 2410,  katri.karjalainen@proagria.fi
                                                  Kaisa Matilainen, 0403012423,  kaisa.matilainen@proagria.fi

ProAgria Pohjois-Savo           Jukka Hiltunen, 0400 209 707, jukka.hiltunen@proagria.fi
                                                  Pirkko Korhonen, 040 746 4915, pirkko.korhonen@proagria.fi

ProAgria ÖSL                           Johanna Laakso, 050 550 1574, johanna.laakso@proagria.fi
                                                   Jan-Erik Back, 050 4417 511, jan-erik.back@proagria.fi

ProAgria NSL                           Patrik Erlund, 0400 860 630, patrik.erlund@nsl.fi

ProAgria FSH                           Peter Fritzén, 0400 688 507, peter.fritzen@fhs.fi

www.mavi.fi

 

                    

Jaa

Artikkelit

Ajankohtaista

Asiantuntijat

Hae asiantuntijaa

Kaikki asiantuntijat

  • Tilaa palvelu
    Hyödynnä osaamisemme johtajuuteen, tuotantoon ja yritystoiminnan kehittämiseen liittyvissä ratkaisuissa.
  • Rahat riittämään!
    Helppoutta ja onnistumisia talouden, markkina-, ja tukiriskien hallintaan.